go to homepage

Academic Association of Power Engineers

February 16, 2019
Home News Wyjazd do elektrowni Bełchatów

Wyjazd do elektrowni Bełchatów

belchatow1

W dniu 4 marca 2011 roku odbyła się wizyta techniczna członków Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej w Elektrowni Bełchatów. Zwiedzanie elektrowni rozpoczęliśmy około godziny 10:30 obejrzeniem prezentacji multimedialnej o Elektrowni Bełchatów. Po pobycie w sali konferencyjnej zakładu nadszedł czas na zobaczenie obiektu od wewnątrz. Na początku mieliśmy możliwość obejrzenia krajobrazu z tarasu widokowego znajdującego się na wysokości 92 metrów. Korzystając z dobrych warunków atmosferycznych mogliśmy zobaczyć jak wielką powierzchnię zajmują wszystkie urządzenia wchodzące w skład elektrowni. Do najładniejszych obiektów należały z pewnością ogromne chłodnie kominowe mające wysokość 132 metrów i średnicę u podstawy wynoszącą 105 metrów. Dwa kominy odprowadzające spaliny z kotłów mają wysokość 300 metrów każdy. Chłodnia kominowa bloku trzynastego jest jeszcze większa (180 metrów wysokości i 118,6 metrów średnicy podstawy). Następnym punktem naszej wyprawy był poziom na wysokości 12 metrów, gdzie mogliśmy zobaczyć turbozespół. Osoba oprowadzająca nas pokazała nam gdzie znajdują się poszczególne części turbiny i jak są połączone z resztą urządzeń. Mieliśmy także możliwość zobaczyć pracę turbiny z bliska. Jest to turbina reakcyjna, jednowałowa, trójkadłubowa z międzystopniowym przegrzewem pary. Turbina składa się z trzech części: wysokoprężnej, dwuwylotowej części średnioprężnej oraz dwuwylotowej części niskoprężnej. W latach 1997–2004 wykonano modernizację części niskoprężnej 12-tu turbin 18K360 czego skutkiem był wzrost mocy elektrycznej turbozespołu o 10 MW do obecnych 370 MW i zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa o około 3%. Kolejnym zwiedzonym elementem były nastawnie, w których mogliśmy obserwować pracę osób odpowiedzialnych za sterowanie blokiem. Zwiedzanie zakończyło się po około 3 godzinach. Grupa osób zwiedzających składała się z 17 studentów oraz opiekuna Koła Naukowego Energetyków PW – dr. inż. Wojciecha Bujalskiego.

Drugiego dnia wyjazdu wykorzystaliśmy dobre warunki narciarskie na stoku na górze Kamieńsk. Było to dobre uzupełnienie wyjazdu. Pozwoliło na sportową integrację grupy. Wyjazd zakończył się drugiego dnia wieczorem w Warszawie.

Więcej informacji o wyjeździe znajduje się w dziale poświęconym Konferencjom i wyjazdom.

belchatow2

 
© KNE PW. Address: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, room 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl