przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

9 sierpnia 2020
Strona główna Konferencje i wyjazdy Bełchatów 2013

Bełchatów 2013

Fot. Członkowie Koła Naukowego Energetyków z Politechniki Warszawskiej w elektrowni Bełchatów

Dnia 22.03.2013 odbył się wyjazd edukacyjny do Elektrowni Bełchatów, największej elektrowni opalanej węglem brunatnym w Europie. Wyjazd był organizowany przez Koło Naukowe Energetyków PW wspólnie z Kołem Naukowym Energetyków z WATu. Opiekunem wycieczki był dr Adam Smyk.

Fot. Widok na chłodnie kominowe Elektrowni Bełchatów

Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia nowego bloku 858MW. Na początku zapoznaliśmy się z makietą Bełchatowa II, pracownik elektrowni opowiedział i pokazał podstawowe elementy bloku. Wyruszyliśmy obejrzeć cały obiekt z bliska. Udaliśmy się do nastawni. Widzieliśmy jak wygląda praca operatorów bloku. Interesującym doświadczeniem było zobaczenie podglądu z kamery umieszczonej w kotle. Kolejnym etapem była maszynownia. Znajdują się tam: pięciokadłubowa turbina, generator, turbiny napędzające pompy, skraplacz oraz inne urządzenia. W bloku oprócz zastosowania dobrze znanych technologii podwyższania sprawności takich jak regeneracja nisko i wysokoprężna oraz międzystopniowe przegrzewanie pary, zastosowano w nim dodatkowo nadkrytyczne parametry pary, nowoczesne układy łopatkowe turbiny oraz układ odzysku ciepła ze spalin – FGHRS (Flue Gas Heat Recocery System). Nowoczesne rozwiązania, rozmiar urządzeń i instalacji wywarły na nas ogromne wrażenie.

Kocioł w nowym bloku ma 154m wysokości, jest to kocioł przepływowy, jednociągowy. Do rozpalenia kotła używa się oleju opałowego. Przeszliśmy obok elektrofiltrów, instalacji odsiarczania spalin wraz z układem rozładunku i magazynowania mączki kamienia wapiennego, a także magazynu gipsu. Zobaczyliśmy z bliska najwyższą w kraju chłodnię kominową, która ma wysokość 180m i jest jedną z najwyższych w Europie. Wykorzystuje się ją również do odprowadzenia oczyszczonych spalin do atmosfery.

W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy Bełchatów I. Z poziomu 92m mogliśmy zobaczyć całą elektrownię oraz panoramę wokół niej. Tak jak wcześniej, obejrzeliśmy podstawowe elementy elektrowni.

Dzięki aktywności dra Smyka i studentów, oraz wiedzy przewodnika, mogliśmy dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy. Ponad czterogodzinna wizyta na terenie elektrowni była świetną okazją do zadawania pytań i poznania największej elektrowni w kraju.  

Stanisław Sałyga

Fot. Makieta przedstawiające Elektrownię Bełchatów

Fot. Wspólne zdjęcie członków KNE


 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl