przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

23 czerwca 2018
Strona główna Konferencje i wyjazdy Konferencja naukowo-techniczna ETE-08

Konferencja naukowo-techniczna ETE-08

logo-ete08

Ekologiczne Technologie w Energetyce 2008, to kolejna konferencja z cyklu ETE, którą organizuje Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z przyjętą tradycją konferencja ta składała się z trzech następujących części:

  1. Część techniczna, która polegała na zwiedzeniu zakładów technicznych. W tym roku udało się zobaczyć 10 zakładów, które poruszały szeroko rozumianą energetykę – węglową na parametry nadkrytyczne, jądrową, gazową działającą na trójgenerację, słoneczną, wodną, wiatrową oraz na biomasę. Dzięki tak ułożonemu planowi mieliśmy okazję stworzenia globalnego poglądu na obecną i przyszłą energetykę. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy polskie elektrownie muszą być na szeroką skalę modernizowane, przebudowywane i zastępowane nowymi.
  2. Część naukowa, która polega na wykorzystaniu czasu w autobusie na referaty studentów i dyskusję merytoryczną. Każdy prelegent korzystał z komputera połączonego z dwoma telewizorami, dzięki czemu jakość referatów mogła być na wysokim poziomie. Ponadto nad treścią naszych referatów czuwała kadra naukowa naszego wydziału (w osobach prof. dr hab. inż. Józefa Portachy oraz dr inż. Karoliny Błogowskiej) oraz dwóch przedstawicieli firmy Vattenfall – Paweł Glot i Roberta Perliński. Dzięki tej części mogliśmy przygotować się do części technicznej oraz mogliśmy wysnuć wnioski i nasze spostrzeżenia dotyczące energetyki.
  3. Część kulturowa, która polegała na wykorzystaniu wolnego czasu na zwiedzanie zabytków, muzeów, parków, kościołów, które mijaliśmy po drodze. W pierwszy weekend mogliśmy zobaczyć wzdłuż i wszerz Berlin, we wtorek Hamburg, w środę Bremę, w czwartek Lipsk, w piątek Drezno i w sobotę Pragę.

Dzięki tak zróżnicowanemu programowi konferencja była merytoryczna i bardzo pouczająca i dzięki bogatej trzeciej części – nie przytłaczająca nadmiarem informacji i danych, które w tym czasie analizowaliśmy. Program ETE-08 w pełni został zrealizowany na wszystkich trzech płaszczyznach. Nie doszłoby do tego jednak gdyby nie wsparcie:

  • firmy Vattenfall, która w największej mierze wspomogła nas finansowo. Firma ta przydzieliła nam również dwóch wspaniałych ludzi, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrym humorem, dzięki czemu Konferencja przybrała znacznie na wartości.
  • firmy Energoprojekt Warszawa, która również wspomogła nas finansowo,
  • Dziekana wydziału MEiL, który wsparł nas finansowo i organizacyjnie,
  • Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej za wsparcie studentów – uczestników wyjazdu.

vattenfall

energoprojekt

logomel

logo_sspw

Chciałbym również podziękować prof. dr hab. inż. Januszowi Lewandowskiemu – dyrektorowi Instytutu Techniki Cieplnej za wsparcie i zaufanie przy organizacji tej konferencji.

ETE-08 jest owocem pracy wszystkich uczestników. Pracy przy organizacji takiej Konferencji było bardzo dużo i dlatego dziękuję wszystkim uczestnikom za sumienność i pracowitość przy organizacji tego przedsięwzięcia. Podsumowanie naszej pracy znajduje się w niniejszym sprawozdaniu, które jest dobrą lekturą na odpowiedź na pytanie: co będzie z polską energetyką na przykładzie niemieckich elektrowni?

Przewodniczący komitetu organizacyjnego
Paweł Różacki

ete-grupowe

Zdjęcia z wyjazdu znajdują się w naszej galerii.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz (ETE-2008.pdf)Sprawozdanie z Konferencji 32212 Kb

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl