przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

21 czerwca 2018
Strona główna Konferencje i wyjazdy Wyjazd techniczny do Bełchatowa, maj 2007

Wyjazd techniczny do Bełchatowa, maj 2007

belchatow2007

Dnia 10 maja 2007 roku, wykonaliśmy wyjazd techniczny do elektrowni Bełchatów. Celem naszej wyprawy było zapoznanie się z podstawowymi elementami obiegu cieplnego elektrowni oraz z rozmieszczeniem przestrzennym układów i instalacji zapewniających pracę elektrowni.

Wyjazd rozpoczął się ok. godziny 7 rano. Niestety, ze względu na drobne problemy techniczne oraz nieprzyjazną pogodę, do zakładu dotarliśmy z prawie godzinnym opóźnieniem. Na miejscu czekał pan przewodnik gotowy by nas oprowadzić po największej elektrowni w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali konferencyjnej, gdzie zaznajomiliśmy się z dokładnym planem trasy zwiedzania obiektu, w sali przedstawiono również znane nam parametry techniczne elektrowni. Nasz przygoda z „żywymi” elementami elektrowni rozpoczęła się od instalacji odsiarczania spalin. Jednak największym zainteresowaniem wyrażanym liczbą zadanych pytań cieszyła się część związana z przygotowaniem paliwa oraz podawaniem go do kotła. Nasza wizyta w części roboczej elektrowni skończyła się w hali turbin. Skończywszy zwiedzanie kompleksu „Bełchatów I” udaliśmy się na tren budowy bloku „Bełchatów II” oraz na taras widokowy kopalni węgla brunatnego. Około godziny 14 wyjechaliśmy do Warszawy, jednak po drodze zadbaliśmy o cześć kulturalną naszego wyjazdu technicznego i wstąpiliśmy do romańskiego opactwa w Sulejowie. Po rozmowie z proboszczem otrzymaliśmy pozwolenie na zwiedzenie zabytkowych zabudowań i tak dzień chylił się ku końcowi. W promieniach zachodzącego słońca dojechaliśmy do Warszawy, gdzie pełni wrażeń rozstaliśmy się z nadzieją na następny wyjazd techniczny.

Wyjazd zorganizował Piotr Bakoń.

belchatow02

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl