przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

21 czerwca 2018
Strona główna Konferencje i wyjazdy Seminarium Ekologiczne Technologie w Energetyce, maj 2005

Seminarium Ekologiczne Technologie w Energetyce, maj 2005

Elektrownia Bełchatów, 18 maja 2005

Elektrownię Bełchatów, nowoczesny, przyjazny środowisku, spełniający wszystkie wymagania i normy obowiązujące w UE zakład odwiedziliśmy w ramach uzupełnienia zbliżającej się październikowej Konferencji ETE-2005. Wizyta w największej elektrowni w Europie opalanej węglem brunatnym dała uczestnikom wyjazdu możliwość zapoznania się z nowoczesnymi i proekologicznymi rozwiązaniami technicznymi dużej elektrowni. Moc pracujących bloków energetycznych to 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce. Roczna produkcja energii wynosi przeciętnie 27–28 TWh, co stanowi ponad 20% produkcji krajowej. Poza tym energia z Bełchatowa jest najtańszą energią elektryczną w kraju. Zainstalowane 6 Instalacji Odsiarczania Spalin pozwala na spełnienie wszelkich standardów i wymogów z zakresu ochrony środowiska. W najbliższym czasie planowana jest budowa bloku na parametry nadkrytyczne, bez komina – pierwszego w kraju. Bełchatów to znana polska elektrownia, nie tylko dla inżyniera energetyka. Jest obowiązkowym punktem, który każdy przyszły inżynier energetyk powinien koniecznie poznać. Milo nam było także słuchać wypowiedzi naszego absolwenta, dziś już wieloletniego pracownika El. Bełchatów. Niedaleko od Bełchatowa, w Sulejowie mieliśmy przyjemność zobaczyć też Opactwo Braci Cystersów i posłuchać opowieści przewodnika.

Kierownikiem tej części seminarium była Marzena Lasocka.

Gdańsk i Elbląg, 20 maja 2005

Wizyta w Zakładach Mechanicznych ALSTOM Power w Elblągu, Elektrociepłowni Matarnia oraz EC Szadółki w Gdańsku była drugim już nawiązaniem i przygotowaniem do głównego tegorocznego wydarzenia w działalności KNE – Konferencji ETE-2005. Celem seminarium było zapoznanie się z nowoczesnymi i proekologicznymi technologiami produkcji turbin parowych i gazowych w zakładach ALSTOM Power. Zakład zaopatruje większość zakładów energetycznych w te urządzenia, w tym el. Bełchatów, EC Opole, EC Siekierki, el. Kozienice, EC Wrotków w Lublinie i inne. Znaczna część produkcji jest eksportowana do różnych krajów Europy. Zakład współpracuje z renomowanymi firmami w branży energetycznej na świecie, w szczególności z firmą ALSTOM w Szwajcarii. Obecnie zakład przygotowuje się do produkcji turbiny na parametry nadkrytyczne, która będzie zainstalowana w el. Bełchatów II.

Drugim elementem wyjazdu było zapoznanie się z zagadnieniami ekologicznymi i gospodarką skojarzoną (kogeneracją) w energetyce na przykładzie EC Gdańsk-Matarnia oraz EC Szadółki. W „Matarni” kotłownię pracującą na węglu kamiennym poddano gruntownej modernizacji. Powstał obiekt wykorzystujący proekologiczne skojarzone źródła ciepła i energii elektrycznej. Paliwem podstawowym jest gaz, a awaryjnym olej opałowy. Szczególną uwagę przy modernizacji poświęcono aspektom ekonomicznym, środowiskowym i niezawodnościowym. W EC Szadółki natomiast produkowana jest energia elektryczna oraz cieplna przy spalaniu biogazu powstającego na wysypisku śmieci. Wysypisko śmieci, z którego jest zaczerpywane paliwo-biogaz, powstało w 1972 roku. Potem w 1997 roku, na przykładzie z zachodniej Europy i przy pomocy środków finansowych ze Szwecji wybudowano elektrociepłownię. Teraz gaz wydobywany jest z sześciu studni gazowych o głębokości od 8 do 14 metrów rurami o średnicy 63 mm. Źródłem gazu są ugniecione śmiecie, które przy dostępie małej ilości tlenu ulegają procesowi kompostowania. Trwa to ok. trzech miesięcy. Cała ta instalacja kosztowała w 1997 roku ok. 2 100 000 złotych i liczone było, że koszty zwrócą się po 5 latach. Zwróciły się po czterech.

Kierownikami tej części seminarium byli Grzegorz Polakowski i Mariusz Andrzejczuk.

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl