przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

21 czerwca 2018
Strona główna Konferencje i wyjazdy Konferencja naukowo-techniczna ETE-2005

Konferencja naukowo-techniczna ETE-2005

turb

W dniach 15–23 października 2005 roku, członkowie KNE brali udział w konferencji naukowej ETE-2005, która odbyła się na terenie pięciu państw: Polska, Czechy, Austria, Szwajcaria, Francja. Była ona dosyć wyjątkowa, choćby ze względu na fakt, że rozpoczęła obchody 40-lecia Koła.

Zgodnie z tradycją studenci wygłosili referaty, które obejmowały następujące zagadnienia:

  • Rozwój technologii ekologicznych w energetyce;
  • Zaopatrzenie w energię dużych aglomeracji miejskich;
  • Energia z odpadów komunalnych;
  • Technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii;
  • Konstrukcje proekologiczne w energetyce;
  • Badania naukowe na użytek proekologicznej energetyki;
  • Energetyka Jądrowa – technologie ekologiczne czy nie;
  • Klimatyzacja – pompy ciepła i klimatyzatory.

Ponad 30 referatów było ilustrowanych wizytami w nowoczesnych zakładach energetycznych w kraju i zagranicą. Należały do nich: EC ELCHO (z kotłami fluidalnymi) w Chorzowie, EC Simmering w Wiedniu (z blokami gazowo-parowymi i kotłami na biopaliwo), Zakłady General Electric – Jenbacher koło Innsbrucku (produkujące silniki gazowe spalające również biogaz), alpejska elektownia wodna Kaprun, Ośrodek Badań Naukowych CERN koło Genewy, Zakłady CIAT (produkujące wymienniki ciepła, pompy ciepła ora instalacje klimatyzacyjne), EJ Leibstadt – 1200MW w Szwajcarii, EJ Temelin – 2x1000MW w Czechach.

Takie wizyty to często pierwszy kontakt przyszłych inżynierów z pracą zawodową dobrze zorganizowaną, dotyczącą ciekawych problemów technicznych. Ważną rolę miał bogaty program kulturalno-turystyczny, który towarzyszył Konferencji. Stanowił on niezbędną przeciwwagę dla programu naukowo-technicznego i uzupełnienie wiedzy przyszłego inżyniera zbliżając go do ideału człowieka doby renesansu (to zdanie uczestników Konferencji). W czasie wyjazdu uczestnicy zapoznawali się nie tylko z wymienionymi wcześniej zakładami energetycznymi, ale również zwiedzili wiele najwyższej klasy zabytków architektury europejskiej i muzeów. Należały do nich: Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Stare Miasto w Ołomuńcu, zabytki Wiednia w tym muzeum Habsburgów w Hofburgu, Opactwo Benedyktynów w Melku, zabytki Strassburga, Innsbrucku i Genewy.

W Konferencji uczestniczyło sześciu nauczycieli akademickich – dwóch profesorów, trzech adiunktów i jeden starszy wykładowca. Wszyscy oni, tak jak studenci przygotowali referaty, ale brali również udział w komisjach prowadzących poszczególne sesje referatowe zapewniając ich właściwy poziom merytoryczny. Udział wziął również członek zaprzyjaźnionego z nami Koła Naukowego Energetyków „Caloria” z AGH w Krakowie.

Przejechaliśmy ponad 4500 km. Główna część sesji odbywała się w czasie przejazdów. Autobus był wyposażony w mikrofony i monitory z magnetowidem i DVD oraz komputery.

Należy również docenić aspekt integracyjny środowiska studenckiego podczas wyjazdu.

Przewodniczący komitetu programowego: prof. dr hab. inż. Józef Portacha
Przewodniczący komitetu organizacyjnego: Piotr Proczek

Zdjęcia z wyjazdu znajdują się w naszej galerii.

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl