przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

21 czerwca 2018
Strona główna Aktualności Fabryka turbin firmy Alstom

Fabryka turbin firmy Alstom

Fot.: Członkowie KNE przed fabryką turib firmy Alstom

7 czerwca 2013 grupa członków KNE miała przyjemność udać się wraz ze SKNEN do fabryki turbin firmy Alstom w Elblągu. Jest to jedyna Polska fabryka turbin tej firmy, dodatkowo w Elblągu Alstom produkuje korpusy do wszystkich turbin sprzedawanych przez siebie na całym świecie.

Wzięliśmy udział w trzech wykładach przybliżających nam specyfikę pracy firmy. Dotyczyły one:

  • historii Alstomu oraz branż którymi obecnie zajmuje się firma,
  • podstawowych zagadnień wytrzymałościowych dotyczących budowy i badania turbin,
  • nowoczesnych technik obróbki mobilnej, maszyn pozwalających na dokonywanie napraw turbin bezpośrednio w elektrowni bez konieczności transportu do serwisu.

Mieliśmy również okazję zwiedzić samą fabrykę oraz zobaczyć ‘od kuchni’ procesy składania gotowych turbin, obejrzeć odlewy korpusów części nisko, średnio i wysokoprężnej. Zobaczyliśmy proces montowania uszczelnień labiryntowych oraz spawania wałów. Mogliśmy również prześledzić proces powstawania łopatek za pomocą obrabiarek numerycznych począwszy od prostopadłościennego bloku materiału do gotowego produktu.

Bez wątpienia była to dla członków koła niesamowita okazja do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu turbin parowych oraz zobaczenia tego, czego na co dzień uczymy się jedynie na wykładach. 

Oskar Dondelewski

 
© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl