22 października 2019
Strona główna Aktualności Porozmawiajmy o energetyce

Porozmawiajmy o energetyce

Zapraszamy na trzecie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o energetyce"!

Tematem spotkania będzie "Gospodarka gazem SF6 w obiegu zamkniętym". Wykład poprowadzi Prezes Fundacji Ochrony Klimatu PROZON mgr Krzysztof Grzegorczyk. Podczas prezentacji poruszone zostaną zagadnienia analizy jakości odzyskanego gazu z urządzeń elektroenergetycznych, regeneracji sześcio fluorku siarki, kontroli jakości i certyfikacji oraz zamienników gazu SF6. Przewidziany jest również praktyczny pokaz analizy gazu.

Prozon Fundacja Ochrony Klimatu jest samofinansującą organizacją pozarządową, działającą od 22 lat na rzecz ograniczenia emisji gazów szkodliwych dla środowiska, stosowanych w chłodnictwie i energetyce. Dzięki współpracy z tysiącami firm serwisowych w Polsce, które dokonują odzysku, Fundacja regeneruje dziesiątki ton szkodliwych dla warstwy ozonowej oraz wpływających na zmiany klimatu substancji. Jednym z gazów cieplarnianych, o bardzo wysokim współczynniku GWP jest sześciofuorek siarki (SF6). To jeden z wielu ważniejszych mediów używanych w elektroenergetyce. Posiada doskonale właściwości izolacyjne oraz skutecznie gasi łuk elektryczny w urządzeniach stosowanych powszechnie w energetyce. Pozwala się sprężać do stanu ciekłego w temperaturze 20st Celsjusza, co umożliwia transport i przechowywanie gazu w butlach.

Wystąpienie przewidujemy na około 1 godzinę plus czas na pytania i dyskusję. Zapraszamy członków Koła, kandydatów na członków oraz wszystkie osoby zainteresowane energetyką.

Spotkanie odbędzie się 18 lutego 2019 r. (poniedziałek) o godzinie 18.15 w  sali T105 w budynku Instytutu Techniki Cieplnej.

poe_sf6_fb