przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

23 marca 2019
Strona główna Projekty w realizacji Magazynowanie energii
Magazynowanie energii

Magazynowanie energii

  • Cel:

Celem projektu jest pokazanie w jaki sposób można magazynować różne formy energii. Projekt składa się z 4 części: głównej  (magazynowanie w elektrowni szczytowo-pompowej) i trzech pobocznych ( magazynowanie ciepła lub chłodu, energii mechanicznej i elektrochemicznej).

  • Działanie:

Projekt główny przedstawia sposób magazynowania energii w elektrowni szczytowej. Jest to mini model elektrowni szczytowej. Składa się z górnego i dolnego zbiornika połączonych dwoma rurkami.  W jednej z rurek znajduje się turbina wodna wydrukowana na drukarce 3D, która jest połączona wałem z prądnicą. Do prądnicy podłączona jest dioda- mały odbiór prądu. Poniżej schemat

Kolejną częścią stanowiska jest prezentacja magazynowania energii cieplnej. Ta część to pojemnik  obłożony izolatorem.  W takim urządzeniu można magazynować ciepło lub chłód.

Następną częścią stanowiska koło zamachowe. Jest to cienki walec umieszczony na wale. Urządzenie to służy do magazynowania energii mechanicznej.

Kolejna część stanowiska pozwala na magazynowanie energii elektrochemicznej. Jest to akumulator bądź baterie. Z akumulatora można bezpośrednio zasilić odbiór prądu stałego.

  • Plan działania:

1.Research, planowanie, projektowanie

2.Projekt i wydruk turbiny na drukarce 3D

3.Wyszukiwanie elementów i ich zakup

4.Montaż w warsztacie (wiercenie, klejenie, skręcanie, piłowanie, cięcie) 

  • Kontakt:

Koordynator główny:

Magdalena Lutyk

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Koordynator zastępca:

Dorota Gręda

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl