przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

19 września 2020
Strona główna Projekty zakończone Model Kotła CFB
Model Kotła CFB

kociol01Projekt ten skupia się na utworzeniu modelu kotła energetycznego CFB, zainstalowanego w nowym bloku elektrowni Łagisza. Model wykonany jest z pleksiglas i wszystkie elementy są szczegółowo przedstawione w odpowiedniej skali.

W modelu została przedstawiona fluidyzacja paliwa w kotle. Fluidyzacja jest to proces zawieszenia rozdrobnionego ciała stałego w płynącym ku górze strumieniu gazu. Doświadczenia pokazały bardzo dobre warunki spalania przy wykorzystaniu zjawiska fluidyzacji. Kotły fluidalne wychodzą naprzeciw rosnącym wymaganiom z zakresu ochrony środowiska dzięki: niskiej emisyjności, elastyczności paliwowej, wysokiej sprawności, z czym wiąże się istotne ograniczenie nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w porównaniu z tradycyjną konstrukcją z osobną instalacją odsiarczania spalin. Obecnie technologia CFB jest jedną z najnowocześniejszych metod konwersji paliw stałych.

Dzięki przezroczystym ściankom modelu można bezpośrednio zaobserwować proces fluidyzacji czynnika, symulującego proces fluidyzacji złoża węglowego zachodzącego w kotle rzeczywistym. Czynnikiem roboczym modelu są kulki styropianowe o średnicy 3–5 mm. Kocioł zasilany jest powietrzem od dołu komory poprzez mały silnik strumieniowy, którego prędkość obrotową regulujemy napięciem z autotransformatora.

W przyszłości rozważany jest pomysł zbudowania nowego modelu kotła, z innym czynnikiem roboczym oraz usprawnioną instalacją dostarczania powietrza.

 


© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl