przejdź do strony głównej KNE PW

Koło Naukowe Energetyków

19 września 2020
Strona główna Projekty zakończone Turbina Wiatrowa
Turbina Wiatrowa

Okres realizacji:

październik 2012 – grudzień 2015

Liczba osób:

4 – 15 (w zależności od stadium zaawansowania)

Cel projektu:

Zbudowanie turbiny wiatrowej o mocy 500 W wraz z opomiarowaniem i umieszczenie jej na dachu Instytutu Techniki Cieplnej. Dodatkowym celem projektu było pokazanie uczestnikom, jak w praktyce wygląda praca tego typu urządzenia.

Realizacja:

Większość elementów zaprojektowanej turbiny wiatrowej studenci wykonali samodzielnie. Jedynie generator został zakupiony w całości (początkowo planowano przerobienie starego silnika elektrycznego, ale okazało się to zbyt uciążliwe) – ma moc 500 W i sprowadzono go ze Stanów Zjednoczonych. Poszczególne elementy łopat zostały wydrukowane na drukarce 3D, a następnie sklejone ze sobą. Podstawę gondoli wiatraka wykonano z odpowiednio zespawanych blach, natomiast obudowę wydrukowano na drukarce 3D i odpowiednio sklejono.

Turbina posiada swój system sterowania, który dba o to, aby przy zbyt silnym wietrze łopaty nie obracały się. W tym celu zamontowano siłownik pneumatyczny, który w zależności od prędkości obrotowej łopat odpowiednio steruje ogonem wiatraka. Całe urządzenie jest opomiarowane, można mierzyć m.in. napięcie, czy prędkość obrotową łopat.

Za wyprowadzenie mocy posłużyły 3 grzałki do pralek zamontowane w kilkunastolitrowym zbiorniku z wodą, który również znajduje się na dachu Instytutu Techniki Cieplnej. Dodatkowo turbina wiatrowa może być monitorowana w czasie rzeczywistym dzięki kamerze zamontowanej na dachu Instytutu Techniki Cieplnej. Sygnał z kamery jest wysyłany do sieci i ogólnodostępny.

Efekt projektu:

Studenci działający w projekcie rozwinęli swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo mogli zdobyć praktyczne umiejętności w dziedzinie automatyki, elektrotechniki oraz konstrukcji i projektowania maszyn. Uzyskane pomiary mogą być wykorzystane w pracach przejściowych lub dyplomowych.

 


© KNE PW. Adres: Instytut Techniki Cieplnej, ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa, pokój 013. e-mail: kne@itc.pw.edu.pl